I díky tříkrálové sbírce pomáháme na Ukrajině a v Moldavsku
1. února 2024 Aktuality

I díky tříkrálové sbírce pomáháme na Ukrajině a v Moldavsku

Tříkrálová sbírka je největší sbírka u nás. Charita Česká republika, diecézní charity a lokální charity mohou díky vybraným prostředkům vykonat mnoho dobra v České republice i v zahraničí. Také my díky ní můžeme každoročně pomoci potřebným lidem na Ukrajině a v Moldavsku. V loňském roce na naši činnost z této sbírky připadlo 1 141 490 Kč. Co se nám díky těmto prostředkům na Ukrajině a v Moldavsku podařilo zrealizovat? 

Prostředky z tříkrálové sbírky (dále TKS) jsou pro nás velmi důležitým zdrojem, díky kterému každoročně pomůžeme stovkám lidí na Ukrajině a v Moldavsku. "Některé z projektů, podpořených z této sbírky, realizujeme pravidelně každý rok. Jako například pomoc chudým rodinám v Žytomyrské a Zakarpatské oblasti nebo pomoc konkrétním seniorům v Moldavsku, v regionu Singerei. Jiné aktivity jsou jednorázové, reagující na akutní potřeby a situace v průběhu roku. Loni šlo třeba o humanitární zásilku do ostřelované Beryslavi v Chersonské oblasti, kde je situace velmi kritická," říká vedoucí střediska Miroslav Hodeček. V roce 2023 bylo v rámci sbírky realizováno celkem 9 projektů.

Podle jakého klíče se dělí finance TKS v naší diecézi?

Klíč pro rozdělení tříkrálových prostředků zůstává každý rok stejný a řídí se pravidly sbírky. Z 65 % finance pomáhají v místech, kde byly vykoledovány (zaslány s variabilním symbolem dané místní Charity) a podporují předem schválené charitní záměry. 15 % míří na projekty Diecézní charity ostravsko-opavské, 10 % pomáhá rozvojovým projektům v zahraničí, 5 % jde na podporu projektů Charity Česká republika a zbylých 5% tvoří zákonná režie sbírky.

K pravidelným projektům, financovaným převážně z TKS, patří i ty, které realizujeme v Moldavsku. Jde o podporu Centra sociální a zdravotní péče svatá Maria v Grigorauce a pomoc potřebným seniorům z regionu Singerei prostřednictvím projektu Důstojný život. V roce 2023 pracovníci centra poskytli zdravotní a sociální služby a služby domácí péče asi 366 potřebným klientům z vesnice Grigorauca, Petropavlovka a Kopačeny. S každým příjemcem se péče plánuje individuálně dle konkrétních aktuálních potřeb. Služby poskytuje zdravotní sestra a sociální pracovnice ambulantně v centru, ale i terénní formou v přirozeném prostředí potřebných lidí. V rámci programu Důstojný život bylo materiálně a finančně podpořeno dalších 12 potřebných seniorů.

Pomoc seniorům v Moldavsku

V Moldavsku podporujeme potřebné seniory v oblasti Singerei díky Centra domácí péče v Grigorauce a projektu
Důstojný život. (foto: Miroslav Hodeček, SHPaRS)

Ve velmi chudé Žytomyrské oblasti na Ukrajině působíme od roku 2020. Jde o další oblast, do které jsme rozšířili projekt Adopce na dálku. Díky TSK jsme podpořili naše partnery v chodu tohoto projektu, kde pomáháme s našimi českými dárci více než 60 konkrétním dětem a jejich rodinám. Adopci na dálku v této oblasti vidíme jako velmi potřebnou. Podporované rodiny často nemohou pokrýt základní životní potřeby a často jde i o problémové rodiny, kde se vyskytují patologické jevy a nejvíce tím trpí děti. Kromě celkové podpory projektu jsme z prostředků TKS také materiálně a finančně podpořili jednorázově 10 rodin v akutní nouzi.

Pomor chudým rodinám a dětem v Žytomyrské oblasti

Podpora chudých rodin a dětí v rámci projektu Adopce na dálku. Projekt v Žytomyrské oblasti realizujeme od roku 2020. (foto: archiv SHPaRS)

S našimi kolegy ze zakarpatí jsme díky TKS v září podnikli jednu z cest s humanitární pomocí na východní Ukrajinu. Konkrétně do Beryslavi v Chersonské oblasti jsme dopravili potřebným lidem 120 potravinových balíků, 120 hygienických balíků a další materiální pomoc. Přestože byla oblast osvobozena od ruských okupantů už skoro před rokem, v listopadu 2022, lidé zde stále žijí v nedostatku. Kvůli každodennímu ostřelování a zaminovanému okolí se nemohou vrátit do normálního života, schovávají se ve sklepích, často nemají elektřinu, vodu, signál ani plyn.

Humanitární pomoc na východě Ukrajiny
Distribuce potravinových a hygienických balíků v ostřelovaných vesnicích Chersonské oblasti. (foto: archiv SHPaR)

V Zakarpatské oblasti se na konci července konal sedmidenní Anglický tábor, kterého se zúčastnilo 84 dětí. Šlo již o sedmý ročník příměstského programu bohatého na volnočasové hry i na aktivity, při kterých se kluci a holky mohou naučit nová anglická slovíčka a zopakovat základy gramatiky. Organizujeme jej ve vesnici Novoselyca. Kromě místních dětí se jej zůčastnilo i několik uprchlíků z Dnipropetrovské, Chersonské a Záporožské oblasti, kteří na západě země hledají útočiště před probíhající válkou.

Anglický tábor v Zakarpatské oblastiSedmý ročník anglického příměstského tábora pro děti proběhl v podhorské vesnici Novoselyca v Zakarpatské oblasti. (foto: archiv SHPaR)

V Zakarpatské oblasti byla také podpořena léčba pěti těžce nemocných lidí, o které se starají naši partneři z Tjačivské Charity (BF Caritas O. Chiry). Mezi nimi byla třeba onkologicky nemocná seniorka, které byla umožněna chemoterapie, sedmdesátiletá seniorka, které se podařilo zafinancovat a zrealizovat nevyhnutelnou operaci oka, či šestiletý Zacharij, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Jeho rodičům jsme mohli pomoci s potřebnou a nákladnou rehabilitací. Dále byli podpořeni tři studenti při jejich VŠ studiu, kteří by sami na potřebné výdaje nemají prostředky. Kolegové z Charity Tjačiv se od začátku války také intenzivně starají o tzv. vnitřní uprchlíky, kteří jsou nuceni opustit své domovy a často dorazí jen s nejnutnějšími potřebami. Díky TKS jsme i tyto potřebné mohli potpořit.  

Rehabilitace Zacharije

Potřebná rehabilitace pro Zacharije ze Zakarpatské oblasti byla také financována z prostředků tříkrálové sbírky. (foto: archiv SHPaRS)

Z prostředků TKS jsme také pomohli sestrám z kongregace vtěleného slova, které podporujeme na více místech na Ukrajině. Například sestrám z Burštyna jsme pomohli zajistit roční studium a s ním spojené výdaje dvou sociálně potřebných dětí, sestrám z Dubového jsme zase přispěli na volnočasové aktivity s dětmi a také na chod jejich centra pro děti a mládež. V městečku Kaluš již delší dobu pomáháme aktivním mladým lidem z tamní neziskové organizace. Letos jsme podpořili nákupem vybavení do rehabilitačního střediska pro traumatizované vojáky a lidi.

Vážení přátelé, díky Tříkrálové sbírce můžeme každoročně pomoci mnoha potřebným lidem. Děkujeme vám všem, kdo jste se do ní v minulém roce zapojili. Koledování tří králů letos již skončilo. Pokud byste se ale ještě chtěli zapojit, můžete přispět online na stránkách www.trikralovasbirka.cz. Část výdělku půjde opět na naše projekty v roce 2024.

Historie Tříkrálové sbírky

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001. Tříkrálová sbírka se stala nejúspěšnější sbírkou v České republice. Počátkem ledna děti převlečené za biblické tři krále lidem v ulicích oznamují, že se jim v Betlémě narodil Spasitel. Zpívají, přejí šťastný nový rok, předávají drobné dárky – kalendáře a balené cukříky – a píšou na dveře požehnání křídou. Přitom vybírají peníze do úředně zapečetěných pokladniček. Z nich jsou pak každoročně podpořeny stovky záměrů – drobných i větších projektů na pomoc lidem v nouzi. Od roku 2001 výnos sbírky každoročně stoupá.

 

DĚKUJEME!