• Diecézní charita ostravsko opavská, Kratochvílova 3, 702 00 Ostrava
  • +420 599 525 947
  • shpars@dchoo.charita.cz
CHCI POMOCI
In

Mikulášská nadílka 2018

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA DĚTEM V BOJOVÝCH ZÓNÁCH NA UKRAJINĚ 2018

 

Rádi bychom poděkovali všem, kdo se, ať přímo či nepřímo, zapojili do Mikulášské nadílky 2018! Celkově jsme udělali radost asi 200 dětem, z nichž většina žije v bezprostřední blízkosti frontové linie na východě Ukrajiny. Dále Mikuláš přispěl opuštěným seniorům na hygienické potřeby a jedné početné rodině na dveře. Děti, kterým jste společně s námi splnili jejich přání, žijí ve městech v Doněcké oblasti. Lidem v této oblasti pomáháme proto, že ekonomika těchto měst, která je založená na průmyslové výrobě, je v současné době, kvůli probíhajícím bojům, ochromena a lidé jsou zde většinou bez práce. Počet obyvatel těchto měst klesl na jednu třetinu oproti roku 2013. Řada obyvatel trpí zdravotními problémy spojenými s průmyslovým znečištěním kvůli tepelné a uhelné elektrárně. Ve městech funguje škola a lidé mohou využívat několik základních služeb, chybí lékaři, zdravotní sestry, nefunguje státní správa a život v těchto městech řídí vojenská správa CIMIC.

Život nedaleko bojové zóny je velmi frustrující. Často místní lidé slýchávají střelbu a nikdy neví, kdy se boje vrátí zpátky do měst, ve kterých žijí. Mnoho lidí kvůli tomu trpí psychickými problémy a nedokáže žít běžný život.

Dětem zařazeným v této Mikulášské nadílce jsme díky českým dárcům mohli během minulých výjezdů do Donbasu doručit balíky základní potřeby. Tyto děti žijí ve špatných podmínkách, a proto jsme rádi, že jste nám pomohli splnit jejich přání k Mikuláši. Dárky se dětem na Ukrajině dávají 19. prosince v rámci svátku sv. Mikuláše. Kvůli komplikacím na hranicích, několika poruch aut a špatným cestám se nám podařilo balíčky doručit k dětem v Luhanskemu, Vozdvyžence a Slovjansku až 20. a 21. 12., to ale nemělo vliv na jejich radost a nadšení z darovaného.

Mikulášskou nadílkou 2018 navazujeme na nadílku 2017, kdy se nám podařilo vybrat 70 000 Kč a obdarovat tak 60 dětí z bojových oblastí. Letos se nám díky štědrosti Vás, českých dárců, podařilo tato čísla zvýšit minimálně dvakrát. Moc děkujeme!

 

Jak jste se mohli zapojit do Mikulášské nadílky 2018?

 

Letos bylo možné splnit přání konkrétním balíčkem vybranému dítěti z naší evidence. Mnozí z Vás, jednotlivci i farnosti, přispěli také finančním darem, ať už prostřednictvím darovacího portálu darujme.cz nebo zaslanou částkou na transparentní účet: 2800779701/2010 s variabilním symbolem 999. Poslední listopadové úterý, přesně 27., jsme se také zapojili do největší akce dárcovství GivingTuesday.

Nestihli jste si s námi projít celou Mikulášskou nadílku? Zajímalo by Vás, den po dni, jak jsme ji prožívali? Navštivte instagramový profil Diecézní charity ostravsko-opavské a prožijte s námi ještě jednou #30 dní dobra.

 

Podrobnější článek o tom, jak probíhala Mikulášská nadílka 2018 si můžete přečíst na tomto odkaze. Níže přikládáme výběr fotografií z předávání balíčků: